понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne przeważnie pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą także za dekoracje. Z reguły takie sztacheta z Winylu z Pieszyc buduje się w słonecznych elementach, w których prędko rosną i mocno się zagęszczają. Co niemiara powabu maja także takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego parkanu uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć również ekspansywnie rozkwitają, tymczasem potrzebują również wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z PCV zdołają być bardzo cienkie, chociaż wypada je regularnie skracać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie plot wyznacza się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий